خرید سهام شرکت بیمه برای بازنشستگان کشوری
1395/10/16

پرسش و پاسخ در باره تخصیص سهام بیمه ملت " پرسش های جدید به صورت روزانه بر اساس موارد مطروحه توسط بازنشستگان محترم پاسخ و اضافه خواهد شد. "
• 1- چرا اولویت، خرید سهام شرکت بیمه برای بازنشستگان بود؟ چون بیمه ها به عنوان کسب و کاری خدمت محور و به لحاظ ارایه خدماتی بیمه ای همواره مورد رجوع عموم مردم بوده و بخشی از سبد هزینه خانوار مربوط به هزینه های بیمه می باشد، به طبع در صورت مشارکت بازنشستگان محترم در سهام یک شرکت بیمه و اخذ خدمات مورد نیاز بیمه ای خود ، خانواده و اقارب شان از این شرکت میتواند علاوه بر برخورداری بازنشسته سهامدار از خدمات و تخفیفات ویژه بیمه ای که اختصاصاً قابل ارایه به سهامداران میباشد، بازنشسته سهامدار از بابت دریافت این خدمات ارزان تر و ویژه به طور مستقیم در سود شرکت بیمه شریک بوده و از عواید مالی آن برخوردار گردد.
• 2- چرا در بین شرکتهای بیمه های موجود شرکت بیمه ملت خریداری شد؟ گزینه های زیادی برای خرید سهام و اختصاص به بازنشستگان توسط چندین تیم خبره مورد بررسی قرار گرفت، اما در نهایت بیمه ملت با توجه به سه معیار زیر انتخاب گردید:
o با توجه به سوابق سهامداری صندوق، امکان ارائه خدمات مناسب تری به بازنشستگان محترم در این شرکت فراهم می بود.
o ارزش قابل ملاحظه برای سرمایه گذاری بازنشستگان و قابلیت خرید و فروش سهم این شرکت از طریق بازار بورس فراهم می بود.
o امکان کنترل مدیریتی آن جهت پیاده سازی طرح های خدمت محور به بازنشستگان از یک سو و داشتن ساختار مناسب جهت انتقال تدریجی کل امور بیمه ای حداقل دو صندوق بزرگ بازنشستگی کشور به این شرکت فراهم می بود.
• 3- سهام به چه قیمتی به بازنشستگان اختصاص می یابد؟ در حدود 12.5درصد سهام بیمه ملت از شرکت کسب وکار سبا ( زیر مجموعه بیمه ایران) به قیمت هر سهم 202 تومان به صورت یکجا خریداری شد. شایان ذکر است خریداری این میزان سهم به صورت تدریجی و از فروشندگان خرد به دلیل صرف زمان طولانی به شدت موجب افزایش قیمت میگردد، بهر تقدیر دلیل تفاوت جزء ای قیمت مذکور در روز معامله با قیمت خرده فروشی سهم در تابلو بورس، یکجا بودن سهم و بلوکی بودن آن بوده و به نظر میرسد این تفاوت اندک نیز تا زمان تخصیص سهم به بازنشستگان محترم کمتر شود.
• 4- ارزش واقعی قیمت هر سهم بیمه ملت چقدر است؟ طبق ارزش گذاری سهام توسط مراجع رسمی بدلیل برخورداری بیمه ملت از ارزش روز و بالای دارایی ها، قیمت ذاتی این سهم به مراتب از ارزش معامله و روز سهام بالاتر است.
• 5- منابع مالی اختصاص یافته و اقساط خرید سهام به چه صورت می باشد؟ منابع لازم با مساعدت هیات مدیره و مدیرعامل محترم صندوق به صورت قرض الحسنه برای بازنشستگان تخصیص یافته و اقساط سهام به صورت 36 ماهه و بدون هیچگونه بهره ای می باشد.
• 6- مقدار هر قسط چقدر خواهد بود؟ با توجه به اینکه میانگین حقوق بازنشستگان حدود یک میلیون تومان، مقرر شد که بر مبنای سقف 2 درصد از متوسط حقوق سالیانه (معادل20 هزار تومان) به عنوان حداکثر مبلغ کسر اقساط ماهانه محاسبه گردد که برای همه افراد یکسان است. در واقع به هر بازنشسته درحدود 720 هزار تومان برای سه سال وام بدون بهره وبرای خرید این سهام اختصاص داده شده که ماهانه حدود 20 هزار تومان به صورت مساوی و بدون افزایش تا سه سال از حقوق بازنشسته داوطلب کسر میشود.
• 7- مالکیت این سهام چگونه است؟ سهام بلافاصله پس از دریافت کد سهامداری از سازمان بورس برای تک تک سهامداران به نام بازنشستگان محترم شده و به کد سهامداری آنها منتقل می شود. ولی تا زمان اتمام اقساط این سهام طبق مقررات در وثیقه صندوق بازنشستگی باقی می ماند. اما کلیه حقوق مالی سهام از جمله سود مجامع به حساب مستقیم بازنشستگان از طریق شرکت بیمه ملت همانند سایر سهامداران فعلی واریز می شود و صندوق در باره حقوق مالی آن هیچ دخالتی ندارد.
• 8- سالهای گذشته شرکت چقدر سود تقسیم کرده است؟ میانگین سود نقدی سالهای گذشته بیمه ملت 20 تومان به ازای هر سهم بوده است این در حالی است که مقداری از افزایش سرمایه شرکت هم از ذخیره مازاد سود های تقسیم شده سالهای گذشته تامین و تعدادی سهام جایزه نیز علاوه بر سود های سالیانه به سهامداران تا کنون هدیه شده است
• 9- فرآیند ثبت نام چگونه است؟ فرآیند ثبت نام از طریق سایت صندوق بازنشستگی کشوری از تاریخ 1 دی ماه لغایت 15 دی ماه 95 آغاز میشود و از دو طریق قابل انجام است:
o 1: لازم است فرم درخواست که در سایت صندوق و سامانه ثبت نام قرار داده شده توسط بازنشسته محترم و یا هر یک از افراد خانواده البته با حضور شخص بازنشسته تکمیل و پس از چاپ، امضاءو به همراه ثبت اثر انگشت توسط پست سفارشی به آدرس تهران،خیابان مطهری، نبش چهارراه قائم مقام فراهانی ، ساختمان 251،کدپستی 1586818811 به نام هلدینگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری(گروه مدیریت ارزش سرمایه) ارسال گردد.
o 2: با مراجعه به هریک از دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور و با ارائه مشخصات فردی، فرم ثبت نام تکمیل گردد و پس از تکمیل، رسید آن دریافت شود. فرم پس از ثبت نام توسط دفاتر برای هلدینگ مالی صندوق ارسال خواهد شد. هزینه ثبت نام در دفاتر پیشخوان 2500تومان می باشد. لازم به ذکر است افرادی که توسط دفاتر پیشخوان ثبت نام می کنند تنها هزینه تکمیل فرم را پرداخت می-نمایند و هیچ گونه هزینه پستی از آنها دریافت نمی-گردد. هزینه ثبت نام هم در اولین قسط از اقساط بیمه به آنها عودت داده می شود. افرادی که خود شخصاً فرم را ارسال می کنند هزینه پستی بر عهده خوشان خواهد بود.
• 10- آیا سهام فقط متعلق به بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری می باشد؟ بله. سهام فقط متعلق به بازنشستگان عضو صندوق بازنشستگی کشوری می باشد. بازنشستگان محترم سایر صندوق نمی توانند از این امکان بهره مند شوند.
• 11- آیا بازنشستگان فقط به نام خود می توانند سهام را خریداری کنند؟ بله. سهام فقط به نام شخص بازنشسته می باشد.
• 12- در صورت وجود مغایرت اطلاعات شخص بازنشسته در سایت با اطلاعات شناسنامه و شغلی ، چه باید کرد؟ ابتدا متقاضی با مراجعه به سازمان ثبت احوال اقدام به رفع مغايرت كرده و سپس ثبت نام سهام را انجام دهد.
• 13- آیا حضور فرد بازنشسته در دفاتر الزامی است؟ همانگونه كه در متن اطلاعيه سايت آمده حضور بازنشسته محترم در دفاتر پيشخوان جهت امضاء و اثر انگشت بر روي فرم الزامی است .
• 14- : در صورت نداشتن کد بورسی چه باید کرد ؟ درصورت نداشتن كد سهامداري یا بورسی ، هلدینگ صندوق بازنشستگی بر اساس مشخصات فرم و كپي شناسنامه اقدام به اخذ کدبورسی از طریق شرکت سپرده گذاری خواهد نمود.
• 15- :آیا مستمری بگیران و یا موظفین شامل این طرح میشوند؟ خير اين تسهیلات در اين مرحله تنها مختص بازنشستگان محترم می باشد .
• 16- در صورتی که بازنشستگان خودشان امکان پرینت فرم را داشته باشند و یا پرینت فرم را از طریق کافی نت ها دریافت کرد ه باشند ، می توانند راساً به آدرس هلدینگ پست نمایند؟ بله . بازنشستگان محترم می توانند فرم مربوطه را امضاء و اثر انگشت زده و به انضمام کپی شناسنامه و کارت ملی خود به آدرس هلدینگ مالی صندوق بازنشستگی کشوری به آدرسی که زیر فرم قید شده است پست سفارشی نمایند . شایان ذکر است در صورت قرار گرفتن مدارک در پاکات معمولی ، حجم بسته پایین آمده و هزینه پستی آن نیز کاهش خواهد یافت.
• ضمناً جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرموده واز مراجعه حضوری خودداری فرمائید. 88540145 - 88540146 - 88540147 - 88540148 - 88540149 ساعت پاسخگویی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 16 می باشد. آدرس هلدينگ مالی، بانکی و سهام صندوق بازنشستگی کشوری(گروه مدیریت ارزش سرمایه): تهران - خ مطهری - تقاطع خيابان قائم مقام فراهانی پلاک 251 - کد پستی 1586818811 آدرس سایت : www.CVPF.ir